Podsumowanie pracy Rzeczniczki MŚP

Grafika z nagłówkami

Dzielimy się z Państwem podsumowaniem głównych działań Minister Agnieszki Majewskiej, Rzeczniczki Małych i Średnich Przedsiębiorców, za okres minionych dwóch miesięcy.

Na początku sierpnia Rzeczniczka zaopiniowała projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym (RCL # UD18). W piśmie do Ministra Infrastruktury Dariusza Klimczaka podniosła potrzebę uściślenia zawartych w projekcie regulacji, „aby uniknąć mogących wystąpić wątpliwości interpretacyjnych oraz umożliwić sprawne i skuteczne działanie organów nadzoru i stosowanie uchwalonego prawa w praktyce” (Kliknij, aby wyświetlić pełną treść listu).

12 sierpnia Rzeczniczka MŚP w piśmie do Minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk z aprobatą odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu Pracy, podkreślając, że „w odpowiedzi na liczne i stale napływające prośby przedsiębiorców Rzecznik MŚP wielokrotnie występował do organów władzy publicznej o podjęcie działań niezbędnych do wyeliminowania zachodzących w związku z obecnie obowiązującymi regulacjami nierówności w zakresie ustalania uprawnień związanych z posiadaniem określonego stażu pracy”. Niezależnie od pozytywnej oceny projektu zwróciła jednak uwagę na potrzebę dalej idących zmian, które pozwolą wyeliminować inne formy dyskryminacji przedsiębiorców (Kliknij, aby wyświetlić pełną treść listu).

W kolejnym piśmie z 13 sierpnia do Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego Rzeczniczka wskazała na potrzebę podwyższenia kwoty zwrotu za zakup kas rejestrujących. Zauważyła, że obecne kwoty odliczeń są niewystarczające, co stanowi problem dla wielu przedsiębiorców (Kliknij, aby wyświetlić pełną treść listu).

19 sierpnia Minister Majewska sformułowała opinię do Ministra Finansów w sprawie zmiany ustawy o podatku akcyzowym. Jej główne postulaty to przesunięcie terminu podniesienia stawek podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe, uszczelnienie systemu ich obrotu w celu przeciwdziałania wzrostowi szarej strefy oraz bardziej proporcjonalne obciążenie akcyzą poszczególnych wyrobów (Kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

W sierpniu Biuro Rzecznika MŚP intensywnie zajmowało się problemem Małego ZUS Plus, kontynuując spór z ZUS dotyczący właściwej interpretacji przepisów. Do Biura dotarło ponad 600 skarg od przedsiębiorców na praktyki ZUS. W 200 przypadkach sprawa trafiła na wokandę sądową. Zapadły też pierwsze rozstrzygnięcia, z czego w pięciu przypadkach były one korzystne dla przedsiębiorców (Kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

Pod koniec sierpnia (28.08.2024 r.) Rzeczniczka MŚP zaapelowała do Minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o pilne wprowadzenie zmian dotyczących płacy minimalnej, które obniżą obciążenia wpływające na koszty pracownicze. Podkreślała, że  zobowiązania te rosną w sposób nieadekwatnie szybki w stosunku do aktualnej kondycji przedsiębiorstw, ograniczają ich konkurencyjność i możliwość zatrudniania nowych pracowników. Coraz częściej też skutkują redukcją zatrudnienia czy zawieszeniem bądź zamknięciem działalności. (Kliknij, aby wyświetlić pełną treść listu).

2 września funkcję zastępcy Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców objął dr Mariusz Filipek (Kliknij, aby wyświetlić szczegóły). Tego samego dnia Minister Majewska wyraziła sprzeciw wobec oskładkowania umów cywilnoprawnych, argumentując, że jest to nieuzasadnione z gospodarczego punktu widzenia (Kliknij, aby wyświetlić szczegóły). Kolejnego dnia piśmie do Minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk zgłosiła zastrzeżenia do przepisu dopuszczającego zatrudnianie cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę (Kliknij, aby wyświetlić pełną treść listu). 4 września skierowała kolejne pismo do Minister Edukacji Barbary Nowackiej na temat projektu zmiany ustawy o systemie oświaty, który przewiduje nowe, niekorzystne dla przedsiębiorców rozwiązania dotyczące dofinansowania kosztów kształcenia przez pracodawców młodocianych pracowników (Kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

6 września podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Agnieszka Majewska wzięła udział w panelu dyskusyjnym „MŚP – jak wyróżnić się w konkurencyjnym świecie?”. Odnosząc się do zagadnienia ESG, stwierdziła, że podjęcie w tym zakresie działań informacyjnych i edukacyjnych pozwoli firmom zwiększyć swą konkurencyjność.

11 września z inicjatywy Minister Majewskiej odbyło się również inauguracyjne posiedzenie Rady Gospodarczej – gremium, w skład którego wchodzą przedstawiciele największych organizacji pracodawców, reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego. Spotkanie służyło utworzeniu kanałów wzajemnej komunikacji, a także nawiązaniu dialogu, który skutkować będzie opracowywaniem wspólnych stanowisk wobec strony rządowej w sprawach kluczowych z punktu widzenia przedsiębiorców z sektora MŚP.

13 września Rzeczniczka MŚP zwróciła się do Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk z pismem w sprawie barier, na jakie natrafiają pracodawcy zatrudniający cudzoziemców. „Stosowane obecnie procedury związane z wydawaniem wiz cudzoziemcom są niewydolne oraz nieprzejrzyste, co z jednej strony tworzy pola do nadużyć dla podmiotów działających nielegalnie, a z drugiej strony istotnie utrudnia działalność firmom postępującym zgodnie z literą prawa” – pisała (Kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

Trzy dni później przedstawiła swoje uwagi do rządowego projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Z aprobatą przyjęła deklarację wprowadzenia możliwości utrzymania wysokości minimalnego wynagrodzenia w danym roku w przypadkach nadmiernego wzrostu tej wysokości w latach poprzednich. Krytycznie odniosła się natomiast do propozycji ustalenia orientacyjnej wartości referencyjnej na poziomie 55% przeciętnego wynagrodzenia (Kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

23 września w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego odbyło się pierwsze spotkanie z przedsiębiorcami w ramach cyklu ogólnopolskich konsultacji “Polska Przedsiębiorców”. Cykl ten ma na celu wypracowanie wspólnych rozwiązań, które usprawnią prowadzenie działalności gospodarczej. Organizatorem spotkania był Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk, a wśród panelistów znaleźli się Agnieszka Majewska i Mariusz Filipek. (Kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

W dniach 27 i 28 września br. w Sejmie RP odbyły się posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej powołanej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy mającego na celu uzupełnienie o nowe rozwiązania katalogu środków pomocowych dla osób poszkodowanych wskutek powodzi z września 2024 r., w tym także przedsiębiorców. Minister Majewska przedstawiła swoje uwagi, postulując m.in. objęcie pomocą finansową także firm, które pośrednio ucierpiały przez powódź.

W odpowiedzi na dramat poszkodowanych przez żywioł przedsiębiorców Biuro Rzecznika MŚP uruchomiło podstronę, gdzie na bieżąco informujemy przedsiębiorców o tym, jak uzyskać pomoc (Kliknij, aby wyświetlić szczegóły) . Zorganizowaliśmy również akcję #PomozPowodzianom, w ramach której kilkadziesiąt kancelarii z regionów objętych kataklizmem podjęło się bezpłatnej do pomocy prawnej (Kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

 

Grafika z nagłówkami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *