W pismach do Ministra Finansów oraz Ministra Rozwoju i Technologii Agnieszka Majewska, Rzeczniczka MŚP, podjęła temat nieuczciwej konkurencji ze strony azjatyckich platform sprzedażowych, w tym w branży zabawek dla dzieci. Oferowane na tych platformach produkty często nie spełniają wymogów bezpieczeństwa i jakości obowiązujących w Unii Europejskiej, a stosowanie tego typu praktyk pozwala jednocześnie na uzyskanie przewagi cenowej nad produktami europejskimi.
Jak pisze Minister Majewska, „powyższy problem jest coraz częściej podnoszony przez przedstawicieli środowiska przedsiębiorców, jak i organizacji konsumenckich, jednak do tej pory nie wprowadzono rozwiązań, zarówno krajowych, jak i europejskich, które pozwoliłyby na skuteczne przeciwdziałanie dostrzeganym dotychczas nadużyciom”. Doceniając dotychczasowe starania rządu, by zapobiec tego typu patologiom rynkowym, Rzeczniczka MŚP zwróciła się do ministrów z apelem o zintensyfikowanie tych działań, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian na rynku.
W odpowiedzi na wystąpienie Agnieszki Majewskiej Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Ignacy Niemczycki poinformował o licznych krokach podjętych przez jego resort w materii poruszonej przez Minister Majewską. Jednym z nich było skierowanie pisma do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Ministerstwo wskazało w nim „na praktyki chińskich platform sprzedażowych polegające na uchylaniu się od przepisów, zaniżaniu cen czy uchylaniu się od płacenia podatków”. Minister Niemczycki zapowiedział również, że temat zostanie podjęty na najbliższym posiedzeniu Komitetu do Spraw Europejskich.
Obszernej odpowiedzi udzielił także Wiceminister Finansów Jarosław Neneman. Wskazał on, że Krajowa Administracja Skarbowa na bieżąco monitoruje działalność platform internetowych i portali ogłoszeniowych. KAS odnotowuje gwałtowny wzrost prowadzonego za ich pośrednictwem wolumenu handlu. Jednocześnie zauważa, że wiele z oferowanych produktów nie jest zgodnych z wymogami Unii Europejskiej. Kontrole przeprowadzane przez organy skarbowe skutkują niedopuszczeniem do obrotu dziesiątków tysięcy towarów.
W odniesieniu do kwestii podatkowych w zakresie VAT Minister Neneman zwraca uwagę, że przepisy dotyczące tego podatku regulowane są na poziomie unijnym. Ministerstwo Finansów prowadzi natomiast analizy dotyczące m.in. zjawiska unikania płacenia należności podatkowych ze strony przedsiębiorców reprezentujących państwa trzecie. Podobne prace prowadzone są na szczeblu unijnym, gdyż ze zjawiskiem unikania opodatkowania VAT borykają się wszystkie państwa członkowskie. Przygotowywany jest też projekt reformy unijnego prawodawstwa celnego uwzględniający m.in. zmiany w zakresie e-commerce. Polska aktywnie uczestniczy we wszystkich tych działaniach.