Minął rok od wejścia w życie ustawy o fundacjach rodzinnych, która weszła w życie 24 maja. Jej przygotowanie zajęło rządowi parę lat, było też przedmiotem długotrwałych uzgodnień między Ministerstwem Rozwoju i Technologii a Ministerstwem Finansów. Rzecznik MŚP od początku wspierał to sprawdzone w wielu krajach rozwiązanie. Odznaczył też min. Waldemara Budę nagrodą za najbardziej proprzedsiębiorczą ustawę w roku 2022.
Ustawa pozwala na sprawną sukcesję w firmach rodzinnych i zabezpieczenie majątku przed rozdrobnieniem. O tym, jak istotny to akt prawny, może świadczyć fakt, że w Polsce działa 830 tys. przedsiębiorstw rodzinnych, a ich roczny łączny przychód wynosi 322 mld zł. Co szczególnie ważne, wiele z tych przedsiębiorstw powstało bezpośrednio po przełomie roku 1989, a więc ich założyciele wchodzą dziś często w wiek emerytalny i zastanawiają się, jak zapewnić bezpieczną sukcesję.
Wbrew głosom sceptyków, którzy podważali celowość wprowadzania mechanizmu fundacji rodzinnych, w ciągu roku powstało ich ponad 1000. Zainteresowanie nimi stale rośnie, w sądzie czekają na rejestrację setki kolejnych wniosków. Przedsiębiorcy, którzy już skorzystali z możliwości założenia fundacji rodzinnej, wysoko oceniają jakość przepisów. Oczywiście, praktyka stosowania prawa pokazuje obszary, w których warto ustawę udoskonalić. Przykładem może być wprowadzenie zachęt podatkowych do przenoszenia majątków z fundacji zagranicznych do fundacji polskiej. Dużej staranności wymaga też wykładnia przepisów stosowana przez organy podatkowe.
Biuro Rzecznika MŚP na bieżąco monitoruje praktykę stosowania przepisów o fundacji rodzinnej. Stanowią one rzadki niestety przykład ustawy gospodarczej dobrze przemyślanej i starannie wdrażanej. Jeśli parlamentarzyści dojdą do wniosku, że warto uczynić ja jeszcze bardziej przyjazną biznesowi, Rzecznik MŚP aktywnie włączy się w te prace.