14.06.2023

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przyznał Filary Przedsiębiorczości

Podczas uroczystej gali IV Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorcy Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz przyznał Filary Przedsiębiorczości. Wyróżnienie za najkorzystniejszą dla sektora MŚP zmianę prawa w roku 2022 otrzymał Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.

Filary Przedsiębiorczości to nagrody przyznawane osobom, które najbardziej przysłużyły się środowisku polskich przedsiębiorców. Za rok 2022 wyróżnienie otrzymał minister Waldemar Buda, który doprowadził do uchwalenia ustawy o fundacjach rodzinnych.

Jak tłumaczył w uzasadnieniu nagrody Adam Abramowicz, sektor MŚP bardzo długo czekał na prawo o fundacjach rodzinnych. Wielu polskich przedsiębiorców zaczynało swoją przygodę z biznesem tuż po 1989, 1990 roku. „Niektóre firmy istnieją do dziś, ale ich właściciele mają już siwe włosy. Dzieci nie zawsze chcą przejmować te firmy. Potrzebowaliśmy narzędzia, które pozwoliłoby utrzymać tę substancję w ramach rodziny” – powiedział Adam Abramowicz.

Dzięki staraniom ministra Budy powstała wspomniana wcześniej ustawa. Pozwala ona dzieciom przedsiębiorcy na korzystanie z dorobku założonej przez niego firmy bez konieczności angażowania się w jej zarządzanie.

„Prace nad tą ustawą trwały bardzo długo. Rozpoczynał je minister Jarosław Gowin, kontynuowała minister Jadwiga Emilewicz, zaangażowana też była wiceminister Olga Semeniuk. Mnie przypadła rola jej dopracowania, przeprowadzenia procesu legislacyjnego do końca. Zdawałem sobie sprawę, że będzie to jedna z ważniejszych dróg legislacyjnych, jakie przyszło mi prowadzić w ministerstwie, bo jest to ustawa na lata” – powiedział, odbierając nagrodę, minister Waldemar Buda.

Nagrodę specjalną Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw 2022 otrzymał poseł Bartłomiej Wróblewski. Uzasadniając przyznanie nagrody Adam Abramowicz wspomniał, że poseł jako szef sejmowej komisji ds. deregulacji, znacząco przyczynił się do zmiany ustawy o Rzeczniku MŚP.

„Kiedy sześć lat temu dano mi prawo występowania w sądach administracyjnych w imieniu przedsiębiorców, zaczęliśmy ich bronić przed niekorzystnymi decyzjami urzędników. Ale autorzy ustawy nie uwzględnili, że rzecznik powinien również występować przed sądami powszechnymi, w kwestii ubezpieczeń społecznych” – tłumaczył Adam Abramowicz.

Pomógł właśnie poseł Wróblewski, który jako szef komisji ds. deregulacji, przeprowadził zmianę. „Od dwóch miesięcy mogę występować w sądach powszechnych i bronić przedsiębiorców przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Za co Panu Posłowi serdecznie dziękuję” – dodał Adam Abramowicz.

Odbierając wyróżnienie poseł Bartłomiej Wróblewski powiedział, że polska tradycja ustrojowa stara się pogodzić dwie wartości – ład i wolność. „Zachowując wszelkie proporcje komisja nadzwyczajna ds. deregulacji ma to samo zadanie. Celem jej powołania było poszerzenie zakresu wolności w życiu gospodarczym i życiu obywateli. Chciałbym podziękować za tę nagrodę wszystkim, którzy uczestniczyli w naszych działaniach związanych z przyjęciem ustawy deregulacyjnej. To zmiany korzystne dla przedsiębiorców” – powiedział poseł Wróblewski.

Filary Przedsiębiorczości przyznano również najaktywniejszym organizacjom w Radzie Przedsiębiorców w 2022 roku. Na pierwszym miejscu znalazła się Konfederacja Lewiatan.

„Gdyby nie organizacje w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP, ich aktywność i praca, zrobiłbym zdecydowanie mniej niż się udało dokonać. Wyróżnienie dla Lewiatana to nie kwestia sympatii, lecz efekt statystycznego wyliczenia aktywności organizacji w pracach Rady” – podkreślił Adam Abramowicz.

Odbierając nagrodę Henryk Orfinger, prezes Konfederacji Lewiatan, przypomniał, że obchodzi ona w tym roku 25-lecie swojego istnienia i dysponuje szerokim wachlarzem ekspertów. „Kilkadziesiąt osób specjalizujących się w rozmaitych obszarach, np. podatkach czy prawie pracy.  Jednym z naszych sukcesów jest powstanie osiem lat temu Rady Firm Rodzinnych przy Lewiatanie, która pilotowała proces powstawania ustawy o fundacjach rodzinnych. Ta ustawa to jedno z najważniejszych dokonań środowiska firm rodzinnych” – podkreślił Henryk Orfinger.

Poza Konfederacją Lewiatan wśród wyróżnionych w tej kategorii znalazły się również: Business Centre Club, Krajowa Izba Doradców Podatkowych, Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza, Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów.

Nagrodę specjalną Rzecznika MŚP otrzymał również Józef Bereżewski z Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Z okazji Dnia Przedsiębiorcy, na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Prezydent RP Andrzej Duda przyznał odznaczenia państwowe przedsiębiorcom. Wręczał je Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, który odczytał też list prezydenta.

„Według danych PARP za rok 2021 z blisko 2,2 mln firm działających w Polsce, 99,8 proc stanowiły przedsiębiorstwa mikro, małe i średnie. Często rodzinne, z reguły usługowo-handlowe, zatrudniające w sumie 6,75 mln osób. Co oznacza ponad 2/3 pracujących w sektorze przedsiębiorstw. Liczby te ukazują wpływ firm prywatnych, przede wszystkim małych i średnic, na Polską gospodarkę” – napisał prezydent.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej gospodarki Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Andrzej Sadowski. Za działalność społeczną Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Zdzisław Niziński. Za zasługi w działalności społecznej i charytatywnej Złotym Krzyżem Zasługi zostali uhonorowani: Piotr Grabowicz, Krzysztof Karcz, Kazimierz Pruski, Zbigniew Stencel. Srebrnym Krzyżem zasługi w tej samej kategorii: Janusz Kuleta, Henryk Siodmiok, Przemysław Sztandera, Paweł Witaszek. Zaś Brązowym Krzyżem Zasługi: Aneta Bogacka-Gawrysiak, Radosław Dziuba, Robert Fintak, Anna Nadolska, Krzysztof Parol, Zbigniew Sobieraj, Łukasz Szarama.

Uroczysta Gala z Okazji Dnia Przedsiębiorcy odbyła się wieczorem 13 czerwca, w hotelu Andel’s w Łodzi.