21.02.2024

Proprzedsiębiorcze podejście Ministerstwa Finansów

Dziękujemy za działanie

Konstytucja Biznesu wprowadziła zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść przedsiębiorców. Niestety, często praktyka działania instytucji państwowych jest odwrotna. Tym bardziej docenić trzeba nowe podejście Ministerstwa Finansów w sprawach, które Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców sygnalizuje od dawna.

Do Biura Rzecznika MŚP zgłasza się wielu przedsiębiorców, którzy mają problemy w związku z rozliczeniem rocznym z organami podatkowymi. Organy te wzywają ich do korekty złożonego zeznania podatkowego, wskazując, że nie zmienili w terminie formy opodatkowania, co ma dla przedsiębiorców negatywne skutki finansowe. Jak wskazują przedsiębiorcy, sytuacje takie mają miejsce w przypadku, gdy zmianę formy opodatkowania złożyli oni przez CEIDG. Zdarza się, że zmiana taka nie jest odnotowana w systemie, o czym przedsiębiorcy dowiadują się z pism Urzędu Skarbowego dopiero po złożeniu rocznego rozliczenia podatkowego.

W wielu takich sprawach Rzecznik MŚP wystąpił do Naczelników Urzędu Skarbowego lub Dyrektorów Izb Administracji Skarbowej, powołując się na zapisy Konstytucji Biznesu i  zwracając uwagę, że samo Ministerstwo Rozwoju i Technologii informowało na początku 2022 roku o możliwych problemach z poprawnym działaniem niektórych funkcjonalności CEIDG. Po interwencjach Rzecznika w części przypadków urzędy skarbowe przychyliły się do stanowiska przedsiębiorców.

Teraz Rzecznik MŚP zyskał sojusznika w Ministerstwie Finansów. Minister Marcin Łoboda, Szef Krajowej Administracji Skarbowej, zapowiedział bowiem zwrócenie się z pismem do Dyrektorów Izb Administracji Skarbowej, aby w przypadku uprawdopodobnienia przez przedsiębiorcę, że dokonał złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania, organy podatkowe rozstrzygały taką sprawę na korzyść podatnika.

 

Takiego podejścia oczekują przedsiębiorcy od urzędników państwowych!

Dziękujemy za działanie