Konstytucja Biznesu wprowadziła zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść przedsiębiorców. Niestety, często praktyka działania instytucji państwowych jest odwrotna. Tym bardziej docenić trzeba nowe podejście Ministerstwa Finansów w sprawach, które Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców sygnalizuje od dawna.
Do Biura Rzecznika MŚP zgłasza się wielu przedsiębiorców, którzy mają problemy w związku z rozliczeniem rocznym z organami podatkowymi. Organy te wzywają ich do korekty złożonego zeznania podatkowego, wskazując, że nie zmienili w terminie formy opodatkowania, co ma dla przedsiębiorców negatywne skutki finansowe. Jak wskazują przedsiębiorcy, sytuacje takie mają miejsce w przypadku, gdy zmianę formy opodatkowania złożyli oni przez CEIDG. Zdarza się, że zmiana taka nie jest odnotowana w systemie, o czym przedsiębiorcy dowiadują się z pism Urzędu Skarbowego dopiero po złożeniu rocznego rozliczenia podatkowego.
W wielu takich sprawach Rzecznik MŚP wystąpił do Naczelników Urzędu Skarbowego lub Dyrektorów Izb Administracji Skarbowej, powołując się na zapisy Konstytucji Biznesu i zwracając uwagę, że samo Ministerstwo Rozwoju i Technologii informowało na początku 2022 roku o możliwych problemach z poprawnym działaniem niektórych funkcjonalności CEIDG. Po interwencjach Rzecznika w części przypadków urzędy skarbowe przychyliły się do stanowiska przedsiębiorców.
Teraz Rzecznik MŚP zyskał sojusznika w Ministerstwie Finansów. Minister Marcin Łoboda, Szef Krajowej Administracji Skarbowej, zapowiedział bowiem zwrócenie się z pismem do Dyrektorów Izb Administracji Skarbowej, aby w przypadku uprawdopodobnienia przez przedsiębiorcę, że dokonał złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania, organy podatkowe rozstrzygały taką sprawę na korzyść podatnika.
Takiego podejścia oczekują przedsiębiorcy od urzędników państwowych!