Pozytywna zmiana Kodeksu Pracy

Pozytywna zmiana kodeksu pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło do konsultacji projekt nowelizacji Kodeksu Pracy.

Najważniejszym jej elementem jest wliczenie do stażu pracy okresów prowadzenia działalności gospodarczej. Pozwala to byłym przedsiębiorcom nabyć uprawnienia pracownicze, jak i dostęp do stanowisk wymagających potwierdzonego doświadczenia zawodowego.

W piśmie do minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk Rzeczniczka MŚP z aprobatą odnosi się do proponowanej zmiany, gdyż ogranicza ona dyskryminację pracowników prowadzących w przeszłości działalność gospodarczą.  Jak pisze Agnieszka Majewska, „w odpowiedzi na liczne i stale napływające prośby byłych i obecnych przedsiębiorców Rzecznik MŚP wielokrotnie występował do organów władzy publicznej o podjęcie działań niezbędnych do wyeliminowania zachodzących w związku z obecnie obowiązującymi regulacjami nierówności w zakresie ustalania uprawnień związanych z posiadaniem określonego stażu pracy. Ten doniosły społecznie problem pozostaje w dalszym ciągu aktualny, w związku z czym należy wyrazić nadzieję, że podjęcie prac nad przedmiotowym projektem ustawy pozwoli w końcu na jego skuteczne rozwiązanie”.

Niezależnie od pozytywnej oceny projektu Agnieszka Majewska zwraca jednak uwagę na potrzebę dalej idących zmian, które pozwolą wyeliminować inne formy dyskryminacji przedsiębiorców. Jedną z nich jest uprawnienie do wcześniejszej emerytury za pracę w trudnych warunkach. W obecnym stanie prawnym taka emerytura przysługuje wyłącznie osobom posiadającym status pracownika, mimo że pracę w trudnych warunkach można wykonywać także w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. O tym, że jest to realny problem, dowodzą otrzymywane przez Rzecznika MŚP wnioski o interwencję, jak i orzecznictwo sądów powszechnych. Dlatego Agnieszka Majewska apeluje, by przy okazji planowanych zmian w Kodeksie Pracy usunąć i tę formę dyskryminacji.

 

>>Kliknij, aby wyświetlić treść<<

Pozytywna zmiana kodeksu pracy

Pozytywna zmiana kodeksu pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *