Postulaty Rzecznika MŚP do rządowego projektu – prawo komunikacji elektronicznej, uwzględnione w projekcie ustawy w tym m.in. jedna z proponowanych zmian pozbawiała uprawnienia przedsiębiorców telekomunikacyjnych np. wejścia do nieruchomości, czyli, mogła np. uniemożliwić fizyczne wejście monterów telewizji kablowych do budynków.
W dniu 12 i 15 lutego 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji zamieszczone zostały zmienione: Projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej (nr wykazu UC46) oraz projekt ustawy przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej (nr wykazu UC45).
Pismem z dnia 9 października 2020 r., w oparciu o postulaty zgłaszane przez Członków Zespołu ds. Telekomunikacji działającego przy Rzeczniku MŚP w ramach Rady Przedsiębiorców, Rzecznik MŚP przekazał swoją opinię do tych projektów. W odpowiedzi z dnia 26 października 2020 r. Sekretarz Stanu Pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa, Pan Marek Zagórski zapewnił o zamiarze realizacji postulatów zgłoszonych przez Rzecznika MŚP, zapowiadając stworzenie nowego systemu do inwentaryzacji infrastruktury i usług. Zostanie on oparty o system Punktu Informacyjnego ds. Telekomunikacji. Jak zapewniono nowy system, ma wprowadzać ułatwienia dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych poprzez możliwość dodawania nowych danych do wprowadzonych we wcześniejszych okresach przy zapewnieniu walidacji wprowadzanych danych i możliwości łatwiej ich edycji. Powyższe wychodzi naprzeciw od lat zgłaszanemu postulatowi firm MŚP oraz podczas prac Zespołu ds. Telekomunikacji działającego przy Rzeczniku MŚP w ramach Rady Przedsiębiorców, zmniejszenia pracochłonności i kosztów związanych z inwentaryzacją infrastruktury i usług.
Zgłoszone przez Rzecznika MŚP postulaty znalazły odzwierciedlenie w najnowszych wersjach ww. projektów ustaw. Należą do nich:
- Zachowanie uprawnienia tzw. dostępu fizycznego, czyli wejścia na teren nieruchomości, w tym do budynku, poprzez rezygnację z wymogu zapewnienia takiego dostępu jedynie w wypadku świadczenia „usług szerokopasmowego dostępu do Internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s”. Projektowana wcześniej regulacja mogła pozbawić tego istotnego uprawnienia przedsiębiorców telekomunikacyjnych świadczących inne usługi telekomunikacyjne, takie jak rozprowadzanie i rozpowszechnianie programów radiofonicznych i telewizyjnych albo świadczących usługi telefoniczne.
- Odstąpiono od skracania już zawartych umów przy jednoczesnym wprowadzeniu rozwiązania pozwalającego na zawarcie umowy dłuższej niż 24 miesiące tylko do dnia ogłoszenia ustawy.
- Odnośnie poruszonej w piśmie Rzecznika MŚP kwestii vacatio legis zrezygnowano ze sztywnych terminów wejścia w życie ustaw na rzecz ich wydłużenia i wejścia w życie, zasadniczo po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
– Zmiany są wynikiem postulatów wypracowanych podczas prac Zespołu ds. Telekomunikacji działającego przy Rzeczniku MŚP w ramach Rady Przedsiębiorców. Wszelkie ułatwienia dla przedsiębiorców z sektora, które są wprowadzane, uzasadniają sens naszej pracy. Zwłaszcza w tak trudnym czasie – komentuje dr. n.pr. Marek Woch, Dyrektor Generalny.
– Proponowana zmiana pozbawiała uprawnienia przedsiębiorców telekomunikacyjnych np. wejścia do nieruchomości. Czyli, mogła np. uniemożliwić fizyczne wejście monterów telewizji kablowych do budynków. A to byłby kompletny absurd. Nasze postulaty zostatały zrealizowane i stworzony został nowy systemu do inwentaryzacji infrastruktury i usług – dodaje Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.