03.04.2025

Podsumowanie działalności Rzecznika MŚP w marcu

MARZEC-2025

Marzec był miesiącem intensywnych działań Rzecznik MŚP Agnieszki Majewskiej, która w tym czasie wzięła udział w licznych spotkaniach zarówno z przedstawicielami rządu, jak i świata biznesu. Minister Majewska zajęła też stanowisko wobec wielu ważnych projektów aktów normatywnych.

Z początkiem marca uczestniczyła w spotkaniu roboczym w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, gdzie razem z wiceministrem Michałem Jarosem i przedstawicielami Związku Rzemiosła Polskiego rozmawiała o tym, jak skutecznie wspierać polskich rzemieślników (kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

Podjęła również wspólne działania z Ministrem Adamem Bodnarem, biorąc udział w debacie “Sprawny wymiar sprawiedliwości – silna gospodarka” zorganizowanej przez resort sprawiedliwości w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w ramach cyklu ogólnopolskich spotkań Ministra Sprawiedliwości z przedsiębiorcami (kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

Równie istotne były spotkania Minister Majewskiej z przedsiębiorcami. O możliwościach rozwoju sektora MŚP rozmawiała z pomorskimi oraz zachodniopomorskimi przedstawicielami polskiego biznesu w Gdańsku i Szczecinie. Rzecznik podjęła także dyskusję o mediacji – w jaki sposób usprawnić jej procedury. W tym celu spotkała się z przedstawicielami Polskiej Izby Mediatorów (kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

Rzecznik MŚP jest przede wszystkim głosem przedsiębiorców. Z tego tytułu Agnieszka Majewska interweniowała w wielu sprawach zakończonych sukcesem. W połowie marca Małopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Krakowie wydał decyzję na korzyść przedsiębiorcy w sprawie umożliwienia prowadzenia działalności lokalnej apteki. Nasz oddział w Krakowie pomógł w szybkim terminie uzyskać potrzebne zezwolenie (kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

W ramach ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom przyjęto w Senacie dwie ważne poprawki wysunięte przez Minister Majewską i organizacje pracodawców. Pierwsza z nich polegała na usunięciu przepisów wprowadzających nowy typ wykroczenia, związany z naruszeniem prawa pracowników do wynagrodzenia i podnoszących wysokość grzywny za naruszanie prawa pracy. Druga z poprawek przywróciła prawo zatrudniania cudzoziemców przez agencje pracy tymczasowej nie tylko w oparciu o umowę o pracę (kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

Po wielu głosach krytyki, również ze strony Agnieszki Majewskiej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmodyfikowało kontrowersyjne rozwiązania dotyczące maksymalnej temperatury w miejscu pracy. Nowe propozycje Ministerstwa nadal nie spełniają jednak oczekiwań pracodawców, co w swoim stanowisku podniosła Rzecznik MŚP (kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

Minister Majewska przez cały miesiąc brała udział w licznych wydarzeniach poruszających tematy dotyczące biznesu. Była ważnym gościem podczas wydarzenia „Globalne zagrożenia i lokalne odpowiedzi” zorganizowanym przez Pracodawców Pomorza w Gdańsku, gdzie dyskutowano o wyzwaniach stojących przez europejską gospodarką (kliknij, aby wyświetlić szczegóły). Uczestniczyła również w zorganizowanym przez fundację Wicci – Poland India oraz Pracodawców Pomorza w Sopocie Forum Przedsiębiorczości Kobiet, które objęła swoim patronatem honorowym.

W licznych przedsięwzięciach wzięli udział także eksperci Rzecznika MŚP. Jedną z najważniejszych kwestii dla przedsiębiorców była w marcu dyskusja na temat deregulacji. Agnieszka Majewska od dawna postuluje uproszczenia w przepisach, a jej rekomendacje przedstawił nasz ekspert, Dyrektor Wydziału Prawno-Legislacyjnego Tomasz Olszówka, podczas debaty „De:Regulacje: Biznes potrzebuje prostych zasad” zorganizowanej przez Newseria (kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

Polski Kongres Klimatyczny 2025 stał się przestrzenią merytorycznej wymiany opinii oraz doświadczeń związanych ze zrównoważonym rozwojem i wykorzystaniem nowych technologii (kliknij, aby wyświetlić szczegóły). Z kolei premiera raportu OECD „Strengthening FDI and SME Linkages i Poland”, analizującego relacje między inwestorami zagranicznymi a polskimi firmami z sektora MŚP, stała się okazją do dyskusji, w której Biuro Rzecznika było reprezentowane przez Dyrektor Oddziału Terenowego w Poznaniu Izabelę Hasińską (kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

W marcu Rzecznik MŚP podjęła współpracę z kolejnymi podmiotami, aby wspólnie działać na rzecz sektora MŚP.  Ważnym osiągnięciem było podpisanie deklaracji współpracy z Urzędem Zamówień Publicznych (kliknij, aby wyświetlić szczegóły). Zaraz potem mogliśmy zaobserwować pierwsze jej efekty – zorganizowaną wspólnie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim konferencję „Zarządzanie strategiczne procesem udzielania zamówień. Spotkanie z kierownikami zamawiającymi” (kliknij, aby wyświetlić szczegóły). Kolejne istotne porozumienie podpisano z Kostrzyńsko–Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S. A. w celu wymiany wiedzy eksperckiej i promocji nowych inwestycji czy innowacyjnych technologii w zakresie wsparcia przedsiębiorców (kliknij, aby wyświetlić szczegóły). Nowy rozdział współpracy świata finansów z polskim biznesem zapoczątkowało podpisanie porozumienia Rzecznika ze Związkiem Banków Polskich (kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

Rzecznik MŚP stawia także na pogłębioną współpracę ze środowiskiem akademickim. Dlatego Minister Agnieszka Majewska zawarła porozumienie z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (kliknij, aby wyświetlić szczegóły). Ale wspólne działania nie kończą się na porozumieniu. Agnieszka Majewska spotkała się z Dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w sprawie organizowanej wspólnie konferencji w Poznaniu z okazji Dnia Przedsiębiorcy (kliknij, aby wyświetlić szczegóły). Istotnym wyróżnieniem było także powołanie Minister Majewskiej w skład Rady Ekspertów Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim (kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

MARZEC-2025