05.05.2025

Podsumowanie działalności Rzecznika MŚP w kwietniu

KWIECIEŃ

Kwiecień w działalności Rzecznika MŚP upłynął między innymi pod hasłem ważnych zmian i choć każda z nich ma istotne znaczenie, to jednak na naszą szczególną uwagę zasługuje nowelizacja ustawy o Rzeczniku MŚP.

To właśnie w kwietniu Minister Krzysztof Paszyk ogłosił planowaną zmianę statusu instytucji – Rzecznik MŚP Agnieszka Majewska zostanie Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców, a jej kompetencje znacznie się rozszerzą. Stanie się głosem nie tylko mikro, małych i średnich firm, ale wszystkich przedstawicieli polskiego biznesu, również rolników, którzy wnoszą istotny wkład w rozwój gospodarki krajowej (kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

Ważnych zmian doczekaliśmy się także w obszarze deregulacji. Już na początku miesiąca Sejm rozpoczął obrady nad tzw. Pierwszym Pakietem Deregulacyjnym, zawierającym m. in. postulaty Minister Agnieszki Majewskiej. W opinii wystosowanej do Marszałka Sejmu i Przewodniczącego Komisji ds. Deregulacji wyraziła ona pozytywną opinię na temat proponowanych w ustawie zmian. Zgodnie z oczekiwaniami Sejm pozytywnie przychylił się do przedstawionych w projekcie ustawy postulatów i pod koniec miesiąca przyjął nowelizację, nad którą prace rozpocznie teraz Senat (kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

Kolejnym istotnym obszarem zmian oczekiwanych przez Agnieszkę Majewską i przedsiębiorców jest kwestia składki zdrowotnej. Pomimo przyjęcia ustawy korzystnej dla polskiego biznesu i obniżającej składkę pojawiły się wątpliwości, czy Senat i Prezydent RP poprą projekt. Rzecznik MŚP Agnieszka Majewska stanowczo zaapelowała do obydwu organów podkreślając ogromną wagę ustawy i korzystnych dla przedsiębiorców zmian, jakie się z nią łączą (kliknij, aby wyświetlić szczegóły). Podobny głos wsparcia udzieliły nowym przepisom organizacje pracodawców. Projekt został przyjęty bez zmian przez Senat i oczekuje obecnie na decyzję Prezydenta.

Ale deregulacja i składka zdrowotna to nie jedyne sprawy, w których Minister Majewska zabierała głos. W kwietniu zgłosiła swoje zastrzeżenia do projektu nowelizacji ustawy o trzeźwości, alarmując o niekorzystnych dla sektora MŚP rozwiązaniach (kliknij, aby wyświetlić szczegóły). Zwróciła się również do Ministerstwa Sprawiedliwości z wnioskiem o podjęcia działań, które usprawniłyby tryb załatwiania spraw dotyczących rejestru fundacji rodzinnych (kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

Wymiar sprawiedliwości pełni istotną rolę dla prowadzenia działalności gospodarczej. Sprawny wymiar sprawiedliwości to prężna gospodarka, a interwencje podejmowane przez Rzecznika MŚP w sporach przedsiębiorców z organami administracji publicznej są dowodem ścisłej zależności biznesu od dobrze funkcjonującego sądownictwa.

W kwietniu informowaliśmy o sukcesach m. in. naszego Oddziału Terenowego w Krakowie, który przyczynił się w kilku sprawach do umorzenia postępowań dotyczących niesłusznie nałożonych na firmy zobowiązań podatkowych. To właśnie usprawnienie wymiaru sprawiedliwości w taki sposób, aby ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności i przyspieszyć postępowania, stało się tematem cyklu ogólnopolskich spotkań Ministra Adama Bodnara z przedsiębiorcami. W kontynuowanym w kwietniu dialogu Ministra Sprawiedliwości uczestniczyła również Agnieszka Majewska (kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

Ale to nie wszystko – w kwietniu zarówno Minister Majewska, jak i jej przedstawiciele brali udział w licznych wydarzeniach i spotkaniach związanych z branżą biznesu oraz polską prezydencją w Unii Europejskiej. Na początku miesiąca Dyrektor Gabinetu Rzecznika MŚP Krzysztof Traczyk wziął udział w konferencji „Together against human trafficking for forced labour and labour exploitation. Current responses and a way forward” o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi i nielegalnej migracji (kliknij, aby wyświetlić szczegóły). W połowie kwietnia odbył się natomiast organizowany przez Allegro oraz Izbę Gospodarki Elektronicznej Okrągły Stół e-commerce, na którym Krzysztof Traczyk również zabrał głos (kliknij, aby wyświetlić szczegóły). Nasz przedstawiciel uczestniczył także w VI Międzynarodowym Szczycie Klimatycznym, gdzie stanął w obronie przedsiębiorców, podkreślając potrzebę wsparcia ekspansji zagranicznej polskich firm (kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

Istotnym wydarzeniem w mijającym miesiącu było Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI), gdzie przedstawiciele rządu, administracji publicznej i świata biznesu dyskutowali o globalnych trendach i nowych ideach dotyczących rozwoju naszej gospodarki. Jednym z prelegentów była nasze ekspertka Dagmara Rybicka, Rzecznik Prasowy Rzecznika MŚP (kliknij, aby wyświetlić szczegóły). Ważny punkt programu stanowiła konferencja Premiera Donalda Tuska, a wśród uznanych gości obecna była Agnieszka Majewska. Pod koniec miesiąca Rzecznik MŚP uczestniczyła także w posiedzeniu Rady Przedsiębiorców ds. Prezydencji, na którym  omówiono możliwe kierunki rozwoju polskiej gospodarki oraz biznesu (kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

Dla Minister Majewskiej kwiecień był intensywnym miesiącem również pod względem licznych spotkań. Na początku miesiąca powołała ona Przewodniczących Zespołów Roboczych Rady Przedsiębiorców, funkcjonującej przy Rzeczniku jako organ doradczy (kliknij, aby wyświetlić szczegóły), oraz uczestniczyła w posiedzeniu Rady Naukowej (kliknij, aby wyświetlić szczegóły). Rzecznik MŚP wzięła udział także w Międzynarodowych Targach Transportu, Spedycji i Logistyki. Pojawiła się na obchodach 40-lecia sądeckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości (kliknij, aby wyświetlić szczegóły) i zabrała głos w trakcie seminarium naczelników urzędów skarbowych oraz celno-skarbowych, odpowiadając na pytania dotyczące jej przyszłych kompetencji jako Rzecznika Praw Przedsiębiorców (kliknij, aby wyświetlić szczegóły). Temat ten spotkał się z zainteresowaniem także na spotkaniu z przedsiębiorcami w Bydgoszczy zorganizowanym przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy (kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

Oprócz licznych interwencji czy spotkań prowadziliśmy również działalność edukacyjną w mediach społecznościowych. Udało się przede wszystkim przeprowadzić webinar we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii. W trakcie szkolenia ekspert Ministerstwa Artur Dąbkowski przedstawił kluczowe informacje i wskazówki dla przedsiębiorców, którzy mogą brać udział w przetargach uznanych globalnie organizacji międzynarodowych (kliknij, aby wyświetlić szczegóły).

 

KWIECIEŃ