W związku ze zgłaszanymi przez przedsiębiorców wątpliwościami Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wyjaśnienie czy rozłożenie na raty zaległych płatności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy za okresy przypadające do końca trzeciego kwartału 2019 r. daje przedsiębiorcy możliwość uzyskania zaświadczenia o niezaleganiu w składkach ZUS na potrzeby otrzymania wsparcia przysługującego przedsiębiorcom na podstawie przepisów tzw. Tarczy antykryzysowej.
Rzecznik otrzymał wyjaśnienia:
Czy rozłożenie na raty zaległych płatności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy (dalej: składki ZUS) za okresy przypadające do końca trzeciego kwartału 2019 r. daje przedsiębiorcy możliwość uzyskania zaświadczenia o niezaleganiu w składkach ZUS na potrzeby otrzymania wsparcia przysługującego przedsiębiorcom na podstawie art. 15zzb i art. 15zzc ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 374; dalej jako: ustawa COVID-19).
W odpowiedzi na powyższe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnił, że zgodnie z zasadami prawa cywilnego, należności rozłożone przez wierzyciela na raty nie są wymagalne, jeśli postanowienia układu ratalnego są realizowane przez dłużnika w terminie. W rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz przepisów Kodeksu cywilnego, dłużnik taki nie zalega z opłatą składek pomimo, że posiada na swoim koncie z tego tytułu zadłużenie.
Ocena czy rozłożenie na raty zadłużenia za dany okres będzie kwalifikowane jako wystarczający warunek do uzyskania wsparcia, pozostaje w gestii starosty, który jest uprawniony do jego przyznania na podstawie art. 15zzb i art. 15zzc ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnił ponadto, że zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek potwierdza stan faktyczny istniejący w dniu jego wydania. Nie może ono obejmować rozliczeń płatnika za okres wcześniejszy, aniżeli dzień jego wydania. Natomiast w przypadku, gdy płatnik chce otrzymać informację o rozliczeniu za dany okres, ZUS może wydać zaświadczenie o stanie rozliczeń, które będzie potwierdzało stan konta płatnika na żądany przez niego dzień, przypadający przed datą złożenia wniosku.