23 czerwca 2025 r.

Uroczyste otwarcie konferencji

09:30

Wystąpienie Gościa Honorowego

09:40

Wystąpienie Gościa Honorowego

09:50

Wystąpienie Gościa Honorowego

10:00

Wystąpienie Gościa Honorowego

10:10

PANEL I: Polityka państwa na rzecz rozwoju przedsiębiorczości

10:30 - 11:40

Przerwa kawowa

11:40 - 12:10

Panel II: Inflacja prawa – bariery rozwoju przedsiębiorczości

12:10 - 13:20

PANEL III: Instrumenty wsparcia rozwoju przedsiębiorczości

13:20 - 14:30

Obiad dla uczestników i zakończenie pierwszego dnia konferencji

14:30

24 czerwca 2025 r.

Założenia i kierunki rozwoju Rady Przedsiębiorców

10:30 - 11:00

WYKŁAD: ,,Wspólnik iluzoryczny”

11:00 - 11:30

PANEL IV: Przedsiębiorca w relacjach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych – studium przypadków

11:30 - 12:30

Przerwa kawowa

12:30 - 12:45

Warsztaty dla przedsiębiorców*

12:45 - 14:45

Posiedzenie Rady Naukowej przy Rzeczniku MŚP (zakończenie konferencji)

13:00 - 14:00

*Warsztaty dla przedsiębiorców:

 

1. Jak raportowanie i opłaty środowiskowe mogą wpłynąć na biznes?

Realizacja obowiązków z zakresu raportowania środowiskowego stanowi coraz większe wyzwanie dla wielu firm. Potwierdzają to chociażby wymagania związane z raportowanie emisji do powietrza, śladu węglowego, ewidencja odpadów w BDO, czy nowe obowiązki związane z ESG. Z drugiej strony coraz większe znaczenie zyskują opłaty środowiskowe, które ponoszą producenci w ramach tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Ponadto, 1 października 2025 r. zacznie funkcjonować w Polsce system kaucyjny. Na horyzoncie są również nowe unijne regulacje w obszarze ROP.

Celem warsztatów jest przygotowanie firm produkcyjnych na nowe wyzwania w obszarze raportowania i opłat środowiskowych.

2. Wpływ czynników ESG na wartość przedsiębiorstwa i oczekiwania interesariuszy 

Zaangażowanie w ESG to wyznacznik zaufania i odpowiedzialności. Coraz częściej decyduje o wyborach konsumenckich i inwestycyjnych. Aby przedsiębiorstwo było cenione i postrzegane jako działające w sposób zrównoważony, czynniki ESG muszą być odpowiednio wdrożone w jego kulturze organizacyjnej oraz działalności i strategii biznesowej. Raportowanie ESG pomaga przedsiębiorstwom identyfikować ich wpływ na środowisko i ludzi, a także skutecznie nim zarządzać, umożliwiając im wywiązywanie się z obowiązków zarówno wobec interesariuszy wewnętrznych, jak i zewnętrznych, a także lepiej zarządzać ryzykiem wynikającym z różnych relacji w łańcuchu wartości. Warsztat pozwoli zrozumieć jak czynniki ESG wpływają na wartość przedsiębiorstwa i zdobycie przewagi konkurencyjnej w kontekście zmieniającego się otoczenia regulacyjnego w Unii Europejskiej.

3. Ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej z perspektywy odpowiedzialności karnej

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z ryzykiem biznesowym, ale również z odpowiedzialnością prawną – w tym odpowiedzialnością karną. Osoby zarządzające przedsiębiorstwami – w szczególności członkowie zarządów, prokurenci czy dyrektorzy – mogą ponosić konsekwencje nie tylko za własne działania, ale również za decyzje podejmowane w ramach organizacji.

Podczas warsztatów uczestnicy poznają najczęstsze źródła ryzyka karnego w działalności gospodarczej oraz dowiedzą się, w jakich sytuacjach osoby pełniące funkcje kierownicze mogą zostać narażone na próbę pociągnięcia do odpowiedzialności karnej. Omówione zostaną praktyczne sposoby ograniczania tego ryzyka oraz budowania odpowiedzialnej i zgodnej z prawem kultury organizacyjnej. Szczególny nacisk zostanie położony na znaczenie wewnętrznych systemów Compliance, w tym wdrażanie procedur antykorupcyjnych, czy też przeciwdziałających praniu pieniędzy (AML), jako narzędzi wspierających zarządzanie ryzykiem prawnym. Uczestnicy zapoznają się również z aktualnymi praktykami organów ścigania oraz typowymi mechanizmami działania w sprawach karnych gospodarczych.

Warsztaty będą miały formę praktyczną – z analizą rzeczywistych przypadków, przeglądem obowiązujących przepisów oraz przestrzenią na pytania i omówienie konkretnych problemów.

4. Pogromcy internetowych trolli: hejt a reputacja firmy w epoce cyfrowej

Przedmiotem warsztatu jest rosnący problem hejtu i wrogości online skierowanej wobec firm. Uczestnicy warsztatów przeanalizują przypadki ataków online, od fałszywych opinii po kampanie nienawiści w mediach społecznościowych, koncentrując się na ich prawnych i pozaprawnych implikacjach. Dowiedzą się również, czym jest mowa nienawiści, jak odróżnić ją od uzasadnionej krytyki oraz jakie są granice wolności słowa. Poznają praktyczne strategie ochrony marki przy jednoczesnym poszanowaniu ram prawnych i etycznych. Poprzez interaktywne ćwiczenia, dyskusje grupowe i studia przypadków uczestnicy rozwiną praktyczne umiejętności identyfikacji i reagowania na nienawiść online. Interaktywne ćwiczenia, takie jak analiza przypadków i tworzenie odpowiedzi na hejt, pozwolą uczestnikom zdobyć konkretne umiejętności. Warsztat ukaże rolę platform internetowych w walce z mową nienawiści i moderacji treści, a także pozwoli na krytyczną analizę równowagi między wolnością wypowiedzi a ochroną reputacji w sieci.

5. Rozwiązywanie sporów w sprawach gospodarczych. Kiedy warto mediować?

W trakcie warsztatu zostaną poruszone zagadnienia dotyczące mediacji. Uczestnicy dowiedzą się, jakie są ekonomiczne, prawne i społeczne skutki sporów w stosunkach gospodarczych i jak poszczególne metody ich rozwiązywania mogą wpłynąć na sytuację przedsiębiorcy. Warsztaty wyjaśnią kiedy warto zdecydować się na rozwiązanie sporu w drodze mediacji, a kiedy jednak wybrać proces sądowy czy proponowaną niekiedy przez sędziów koncyliację. Odpowiedzą również na pytania: Jak skonstruować ugodę mediacyjną, by jak najlepiej zabezpieczyć własne interesy? Gdzie znaleźć mediatora i na jakich kryteriach się opierać dokonując jego wyboru?  Czy konieczny jest udział prawników w mediacji?

 

Dlaczego warto wziąć udział?

Konferencja stanowi przestrzeń do wymiany wiedzy, doświadczeń i nawiązywania nowych relacji biznesowych, co jest nieocenione w dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym. W programie przewidziano także czas na networking, który pozwoli otworzyć nowe perspektywy współpracy.

 

>>Kliknij tutaj, aby przejść do rejestracji<<


Po pierwsze gospodarka