Już jutro w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie tzw. Pierwszego Pakietu Deregulacyjnego Ministerstwa Rozwoju i Technologii, przewidującego zmiany w aż 25 ustawach.
Jedną z nich będzie rozszerzenie definicji rzemiosła i rzemieślnika. Nowe ujęcie rzemieślnika obejmie spółki kapitałowe i odejdzie od wymogu, aby wspólnikami spółek cywilnych, komandytowych czy komandytowo-akcyjnych były wyłącznie osoby fizyczne. Zniknie też obowiązek posiadania i wykorzystywania rzemieślniczych kwalifikacji zawodowych przez wszystkich wspólników spółki – wystarczy, że kryteria spełni jeden z nich.
Proponowane zmiany mają fundamentalne znaczenie – ocenia Rzecznik MŚP Agnieszka Majewska. – Po pierwsze, pozwolą uznać za rzemieślników również tych przedsiębiorców, którzy dziś mimo posiadania odpowiednich kwalifikacji i wykonywania rzemiosła są formalnie wykluczeni z tej definicji tylko z powodu przyjętej formy prawnej działalności, np. spółki kapitałowej. Po drugie, zapewnią większą elastyczność w sposobie prowadzenia działalności gospodarczej, bez konieczności rezygnowania z tradycyjnych wartości rzemiosła, jakimi są jakość, fachowość i odpowiedzialność zawodowa – dodaje.
Rzemiosło długo czekało na tę zmianę. Cieszymy się, że tak potrzebne polskim rzemieślnikom postulaty w końcu mają szansę wejść w życie.
Źródło: prawo.pl