W związku z przyjęciem Pierwszego Pakietu Deregulacyjnego zaproponowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii pojawiają się pytania, jakie zmiany w zakresie ulgi Mały ZUS Plus czekają przedsiębiorców.
W aktualnym brzmieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych art. 18c ust. 11 pkt 6 tej ustawy odwołuje się do pojęcia „ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej”. W konsekwencji okres weryfikacyjny jest odmiennie interpretowany przez Zakład, a odmiennie przez Rzecznika MŚP i przedsiębiorców.
Spór co do interpretacji wspomnianego przepisu skutkował setkami procesów sądowych, a ponadto Sąd Apelacyjny w Lublinie postanowieniem z dnia 18 lutego 2025 r. o sygn. akt III AUa 565/24 na podstawie art. 390 § 1 k.p.c. przedstawił Sądowi Najwyższemu następujące zagadnienie prawne: czy miesiąc, w którym ubezpieczony, określony w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, składa wniosek o ustalenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na dany rok kalendarzowy według reguł wskazanych w art. 18c ust. 1 ustawy systemowej wlicza się do limitu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej?
Od kwietnia 2024 roku trwają prace legislacyjne nad pakietem deregulacyjnym. Jednym z celów tych prac było rozwiązanie zaistniałego problemu interpretacyjnego co do możliwości ponownego zgłaszania się do Małego ZUS Plus i określenia ww. okresu weryfikacyjnego.
W dniu 14 marca 2025 r. do Sejmu został skierowany rządowy projekt ustawy deregulacyjnej, w której proponuje się nowy zapis dotyczący preferencji składkowej Mały ZUS Plus. Zgodnie z proponowanym brzmieniem przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą będzie mogła korzystać z preferencji składkowej pn. „Mały ZUS Plus” przez maksymalnie 36 miesięcy w każdych 60 miesiącach kalendarzowych prowadzenia tej działalności.
Ponadto w projekcie ustawy deregulacyjnej wskazano, iż okres pierwszych 60 miesięcy kalendarzowych zaczyna się od pierwszego miesiąca kalendarzowego, w którym przedsiębiorca korzystał z Małego ZUS Plus. W celu zapewnienia ciągłości 60-miesięcznych cykli w projekcie ustawy deregulacyjnej sprecyzowano, że okresy dalszych 60 miesięcy kalendarzowych zaczynają się każdorazowo od pierwszego miesiąca kalendarzowego prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej po upływie poprzedniego okresu 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Proponowany sposób redakcji przepisów prawa odzwierciedla pierwotną wolę ustawodawcy, dlatego też należy ocenić go pozytywnie.
Jednocześnie zaznaczenia wymaga, iż ustawa deregulacyjna (zgodnie z aktualnym brzmieniem) ma wejść w życie od dnia 1 maja 2025 r., czyli nie obejmie przedsiębiorców, którzy ponownie zgłosili się do Małego ZUS Plus w styczniu 2024 r. ani tych, którzy zgłosili się w styczniu 2025 r.
Więcej informacji o Pierwszym Pakiecie Deregulacyjnym znajdziecie tutaj.