Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – krok szkodliwy dla gospodarki

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – krok szkodliwy dla gospodarki!

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało oskładkowanie w pełnym zakresie umów cywilnoprawnych, zarówno umów zleceń, jak i umów o dzieło. Argumentem przemawiającym za takim rozstrzygnięciem mają być zobowiązania podjęte przez poprzedni rząd w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Stanowisko Rzeczniczki Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszki Majewskiej wobec oskładkowania umów cywilnoprawnych jest negatywne. W jej przekonaniu ozusowanie umów zleceń i umów o dzieło jest z gospodarczego punktu widzenia nieuzasadnione. W związku ze zobowiązaniem nałożonym przez KPO obecny rząd i parlament powinny podjąć wysiłek, by zrealizować go w sposób możliwie najmniej szkodliwy dla gospodarki. Dlatego należy nie tylko zrezygnować z oskładkowania umów cywilnoprawnych zawartych z osobami do 26. roku życia, ale także całkowicie wycofać się z planu oskładkowania umów o dzieło.

Jednocześnie Agnieszka Majewska przypomina, że warunkiem rzetelnego stanowienia prawa jest konsultowanie planowanych zmian z wszystkimi podmiotami, których one dotyczą, w tym z organizacjami reprezentującymi pracodawców. Dialog społeczny i konsultacje publiczne to jeden z filarów demokratycznego państwa prawa. Głos przedsiębiorców był lekceważony w poprzednich latach. Tym ważniejsze jest, by obecny rząd, Sejm i Senat konsultowały z nimi wszystkie projekty mające wpływ na gospodarkę i rynek pracy.

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – krok szkodliwy dla gospodarki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *