14 października 2024 roku Sąd Okręgowy w Rzeszowie zmienił zaskarżoną decyzję ZUS odmawiającą przedsiębiorcy prawa do ulgi Mały ZUS plus od 1 stycznia 2024 roku. Sąd przyznał, że przedsiębiorca w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. posiada uprawnienie do korzystania z prawa do podlegania ubezpieczeniom społecznym według podstawy wymiaru składek, która uzależniona jest od dochodu.
Zdaniem Sądu Okręgowego odwołanie złożone przez przedsiębiorcę i przez Rzecznika zasługiwało na uwzględnienie. Sąd uznał, że przedsiębiorca ma prawo do ustalenia od 1 stycznia 2024 r. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ preferencja składkowa nie jest jednorazowa, a intencją prawodawcy było, ażeby przedsiębiorcy mogli korzystać z niej w cyklicznych pięcioletnich okresach. Sąd wskazał, że sformułowanie „w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych” należy interpretować jako miesiące graniczne korzystania z „małego ZUS plus”. W styczniu 2024 r. rozpoczyna się kolejny okres 60 miesięcy, w trakcie których przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tego uprawnienia przez 36 miesięcy.
Zdaniem Sądu teza organu, iż w styczniu 2024 r. organ winien weryfikować minione 60 miesięcy kalendarzowych, czyli okres sprzed stycznia 2024 r., jest nieprawidłowa i pozbawiona podstaw prawnych. Sąd Okręgowy zaprezentował stanowisko, iż ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z Małego ZUS plus w okresie każdych kolejnych okresów 5-letnich. Sąd odwołał się również do tzw. zasady przyjaznej interpretacji przepisów.
Korzystny dla przedsiębiorcy wyrok Sądu Okręgowego zaskarżył organ rentowy, wnosząc apelację. Rzecznik w odpowiedzi na apelację wniósł o jej oddalenie w całości.
11 lutego 2025 roku Sąd Apelacyjny w Rzeszowie III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w tej sprawie oddalił apelację ZUS. Tym samym korzystny dla przedsiębiorcy wyrok Sądu Okręgowego w Rzeszowie stał się prawomocny.