Interwencje, legislacja, mediacje – zapowiedzi nowej Rzeczniczki MŚP

Rzeczpospolita

Reprezentowanie przedsiębiorców w sporach z administracją publiczną pozostanie najważniejszą formą aktywności Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców – deklaruje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” (15 lipca 2024) Agnieszka Majewska, Rzeczniczka MŚP.

Jak zaznacza, intensywniejsze niż do tej pory działania Biuro podejmować będzie w obszarze legislacji, by w większym stopniu wpływać na jakość stanowionego prawa. Nowością będzie natomiast zaangażowanie w mediacje między przedsiębiorcami a organami administracji.

Agnieszka Majewska zapowiada zmianę sposobu działania Biura. Bazując na pozytywnych doświadczeniach z okresu, gdy pełniła funkcję dyrektora oddziału terenowego w Gdańsku, chce koncentrować się na rozwiązywaniu problemów sygnalizowanych przez przedsiębiorców w drodze bezpośredniego kontaktu z ministerstwami czy innymi, ważnymi dla gospodarki instytucjami. Wzmocnieniu autorytetu urzędu Rzecznika MŚP służyć też będzie powołanie nowego ciała doradczego, w skład którego wejdą przedstawiciele największych organizacji pracodawców reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego.

Rzeczniczka MŚP pozytywnie ocenia sposób, w jaki Konstytucję Biznesu wdrażają Izby Skarbowe. Duże pole do poprawy widzi natomiast w działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Problemy kobiet powracających do działalności gospodarczej po urlopie macierzyńskim czy kontrowersje związane z Małym ZUS Plus należały do tematów poruszonych podczas spotkania Agnieszki Majewskiej z prezesem ZUS Zbigniewem Derdziukiem. Rozmówcy ustalili tryb konsultacji, tak by w sprawach dotyczących przedsiębiorców dążyć do wypracowania wspólnego stanowiska.

Rzeczniczka MŚP liczy na rychłe przedłożenie przez rząd przepisów dotyczących składki zdrowotnej. Jej zdaniem spośród wszystkich projektów, które pojawiły się w debacie publicznej, najkorzystniejsze dla przedsiębiorców, a zarazem realistyczne z punktu widzenia budżetu państwa, są założenia przedstawione przez Ministra Finansów i Minister Zdrowia. Jak podkreśla, jest ważne, by nowe rozwiązania weszły w życie od początku przyszłego roku, gdyż wprowadzone w ramach Polskiego Ładu przepisy są odpowiedzialne za likwidację tysięcy firm.

Jak zauważa rozmówczyni „Rzeczpospolitej”, wejście przez jej Biuro w obszar mediacji wymagać będzie zmian ustawowych. Obecne przepisy pozwalają bowiem Rzecznikowi MŚP jedynie na organizowanie mediacji, nie zaś na pełnienie roli ich uczestnika. Powołując się na pozytywne doświadczenia oddziału w Gdańsku, Agnieszka Majewska wskazuje na korzyści, jakie czerpać mogą firmy z udziału w mediacjach.

Kliknij, aby wyświetlić wywiad

Rzeczpospolita

One Comment on “Interwencje, legislacja, mediacje – zapowiedzi nowej Rzeczniczki MŚP”

  1. Nareszcie jakaś nadzieja. Od dwóch lat moja firma jest nękana przez Wihars oddział Lublin nielegalne kontrole podmiotów skupujących płody rolne obruciły się w jakąś zmowę pomiędzy urzędami od prawie dwóch lat Urzędnicy nie wydali nawet protokołu z kontroli nasyłając na mnie wszystkie inne Organy Państwowe na podstawie bzdurnych nie mających odzwierciedlenia ze stanem faktycznym wyssanych z palca domniemań . Pomocy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *