Drastyczny wzrost akcyzy

Drastyczny wzrost akcyzy

Zgodnie z niedawnymi zapowiedziami Ministerstwo Finansów planuje skokowy wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe. Zaskoczona tempem i skalą wzrostu branża protestuje przeciwko zapowiedzianym zmianom. Głos w tej sprawie w liście do podsekretarza stanu w MF Jarosława Nenemana zabrała także Rzeczniczka MŚP Agnieszka Majewska.

Zwraca ona uwagę, że w roku 2021 po długich konsultacjach Ministerstwa Finansów z branżą została opracowana „akcyzowa mapa drogowa”. Przewiduje ona, że w latach 2022-2026 coroczny wzrost stawek akcyzy będzie wynosił 10%. Gwarantować to miało przedsiębiorcom pewność co do wysokości obciążeń w dłuższym horyzoncie czasowym. Teraz ta swoista umowa społeczna ma zostać zerwana. Jak pisze Agnieszka Majewska, propozycja Ministra Finansów „narusza zasadę ochrony uzasadnionych oczekiwań jednostki (w tym przypadku przedsiębiorców). Celem tej zasady jest zagwarantowanie przewidywalności działań państwa – zarówno na gruncie ustawodawczym, jak i w obszarze działań organów administracji”. Dodatkową wadą proponowanych zmian jest brak uzasadnienia dużych różnic w poziomie stawek na poszczególne rodzaje wyrobów tytoniowych.

Zastrzeżenia Rzecznika MŚP budzi także planowany termin wejścia w życie zmian (1 marca 2025). Zdaniem Agnieszki Majewskiej nieoczekiwane zmiany w prawie utrudniają opracowanie średnio- i długookresowych strategii działalności gospodarczej oraz niosą za sobą konieczność rewidowania założeń budżetowych czy opłacalności już rozpoczętych inwestycji.

Rzeczniczka MŚP podaje w wątpliwość skutki budżetowe projektowanej podwyżki akcyzy. Liczyć się bowiem trzeba ze wzrostem aktywności szarej strefy, co dodatkowo uderzy w uczciwych, polskich przedsiębiorców sektora MŚP. Według oceny Agnieszki Majewskiej szczególnie narażona rozwój szarej strefy jest branża produkująca e-papierosy i wyroby nowatorskie. Już obecnie udział szarej strefy w obrocie płynami beznikotynowymi jest radykalnie wyższy niż w przypadku płynów zawierających nikotynę. Jeżeli plany MF wejdą w życie, należy się liczyć z pogłębieniem tej tendencji,

Rzeczniczka MŚP postuluje „obniżenie poziomu stawek zaplanowanych podwyżek podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe, w szczególności wyroby nowatorskie, e-papierosy i płyn do nich oraz bardziej proporcjonalne obciążenie wszystkich podmiotów w sektorze tytoniowym”. Poprzedzone to powinno zostać uszczelnieniem systemu obrotu wyrobami tytoniowymi.

Reasumując, w opinii Agnieszki Majewskiej konieczne jest uszczelnienie systemu obrotu wyrobami tytoniowymi, rewizja wysokości proponowanych stawek podatku, zmniejszenie różnic w ich wysokości na poszczególne wyroby oraz przesunięcie wejścia w życie nowych stawek akcyzowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *