Dłuższe vacatio legis w ustawie antytytoniowej

Dłuższe-vacatio-legis-BRMISP

Rzeczniczka MŚP Agnieszka Majewska zainterweniowała u Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny w sprawie wydłużenia vacatio legis z 3 miesięcy do 6 lub 12 miesięcy z uwagi na potrzebę zapewnienia przedsiębiorcom z sektora MŚP odpowiedniego czasu na dostosowanie się do nowych wymogów zawartych w projekcie UD 86.

Na podstawie wskazanych w piśmie przepisów prawa Rzeczniczka uznała, że procedowana regulacja będzie miała wpływ na działalność mikro-, małych i średnich przedsiębiorców w związku
z wprowadzonymi: (I) zakazem sprzedaży w automatach oraz na odległość (w tym przez Internet); (II) obowiązkiem prawidłowego oznakowania opakowań elektronicznych papierosów nieposiadających nikotyny; (III) obowiązkiem zgłoszenia informacji o płynach beznikotynowych do Prezesa Biura do spraw Substancji Chemicznych; (IV) obowiązkiem dostosowania składu płynów beznikotynowych do wymogów projektu.

W ocenie Rzecznika już wysokość kwoty finansowej, którą powinien posiadać przedsiębiorca z sektora MŚP, aby wywiązać się z nowo wprowadzanych obowiązków nakładanych przepisami projektu, oznacza, że zaproponowany termin trzech miesięcy wejścia w życie ustawy, jest drastycznie krótki na dostosowanie się przedsiębiorców do nowych wymogów.

W celu rozłożenia w czasie obciążeń organizacyjno-finansowych przedsiębiorców z sektora MŚP, Rzeczniczka zwróciła się do Pani Minister o rozważenie, aby procedowana ustawa weszła w życie
po upływie 6 miesięcy lub 12 miesięcy od dnia jej ogłoszenia, czyli zmianę brzmienia artykułu 3 projektu. Ministerstwo Zdrowia uwzględniło uwagę Rzeczniczki, poprzez dodanie przepisu o treści: „Art. 3. Papierosy elektroniczne lub pojemniki zapasowe, zawierające płyn niezawierający nikotyny, które nie spełniają wymagań ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mogą pozostawać w obrocie nie dłużej niż przez okres sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.”

 

Dłuższe-vacatio-legis-BRMISP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *