11.02.2025

Czy pracodawca będzie musiał mierzyć wagę i wzrost pracownika?

Czy przedsiębiorca będzie musiał mierzyć wagę i wzrost pracownika?

Głośny projekt rozporządzenia w sprawie uregulowania maksymalnej temperatury w pomieszczeniu pracy, jak i przy pracy wykonywanej na otwartej przestrzeni stał się przedmiotem wystąpień Rzecznik MŚP Agnieszki Majewskiej do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Minister Zdrowia. W swoich pismach Agnieszka Majewska popiera krytyczne oceny procedowanego aktu prawnego sformułowane przez organizacje pracodawców oraz Ministra Rozwoju i Technologii.

W szczególności krytyka ze strony Minister Majewskiej dotyczy propozycji wprowadzenia do obowiązujących przepisów  kryterium „tempa metabolizmu” oraz „tempa metabolizmu danego rodzaju pracy”, bowiem wątpliwe jest, by pracodawcy mieli realną możliwość przeprowadzania takich ocen. Wobec braku precyzji projektowanego rozporządzenia trudne do uniknięcia są też wątpliwości interpretacyjne. Ponadto projektodawca w kwestii definicji pojęć i metod pomiaru tempa metabolizmu odsyła do Polskich Norm. Jak zauważa Agnieszka Majewska, przełoży się to na dodatkowe ciężary ekonomiczne, techniczne i organizacyjne dla przedsiębiorców, szczególnie dotkliwe dla sektora MŚP. Uwagi warte są również pojawiające się interpretacje dotyczące zasad obliczania tempa metabolizmu, w myśl których skutkiem projektowanych regulacji będzie zobowiązanie pracodawcy do gromadzenia i przetwarzania takich danych, jak waga, wzrost i wiek każdego pracownika, co byłoby rozwiązaniem nieadekwatnym i budzącym zastrzeżenia w kontekście ochrony danych wrażliwych.

Jak pisze Minister Majewska „realizacja przewidzianych w analizowanym projekcie rozporządzenia nowych obowiązków pracodawców doprowadzi do zwiększenia kosztów pracy bez jednoczesnego zwiększenia jej wydajności, co z kolei przełoży się negatywnie na konkurencyjność polskich firm”. Jest to sprzeczne z zasadami Konstytucji Biznesu. Dlatego Rzecznik MŚP postuluje, by cele projektowanej regulacji osiągnąć środkami mniej restrykcyjnymi. Właściwym rozwiązaniem byłoby wsparcie przedsiębiorców w realizacji już obowiązujących regulacji przez wydanie odpowiednich rekomendacji. W swoich konkluzjach Rzecznik MŚP postuluje odstąpienie od uchwalenia nowych przepisów lub ich istotną modyfikację.

Czy przedsiębiorca będzie musiał mierzyć wagę i wzrost pracownika?