22.02.2021

Po interwencji Rzecznika MŚP Marszałek Województwa Małopolskiego umorzył przedsiębiorcy opłaty produktowe wraz z należnymi odsetkami

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podjął interwencję ws. przedsiębiorcy, który wnioskował o umorzenie należności z tytułu opłaty produktowej za lata 2017 -2019 wraz z odsetkami za zwłokę. Po zapoznaniu się ze stanowiskiem Rzecznika MŚP Marszałek Województwa Małopolskiego wydał decyzję administracyjną korzystną dla przedsiębiorcy.

Zwracając się do Marszałka Województwa Małopolskiego o umorzenie należności z tytułu opłaty produktowej za lata 2017 -2019 wraz z odsetkami za zwłokę, przedsiębiorca uzasadniał, że przychody jego spółki drastycznie spadły po wprowadzeniu ograniczeń w ramach walki z pandemią. Zatrudniająca 18 pracowników spółka świadczy bowiem głównie usługi cateringowe, specjalizując się w żywieniu zbiorowym w szkołach, przedszkolach i żłobkach, które to placówki zostały zamknięte.

Wnioskując o ulgę, przewidzianą w ustawie o ordynacji podatkowej, przywołał ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która m.in. reguluje zasady naliczania i wnoszenia na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego tzw. opłaty produktowej w przypadku niewykonania przez przedsiębiorcę obowiązku odzysku i recyklingu opakowań, w których wprowadza swoje produkty na rynek.

Przedsiębiorca złożył równolegle wniosek do Oddziału Terenowego Rzecznika MŚP w Poznaniu, licząc na to, że taka interwencja w sprawie przyniesie pozytywny skutek.

W zajętym stanowisku Rzecznik MŚP zwrócił organowi uwagę na brzmienie art. 10 ust. 1 i 2 Prawa przedsiębiorców (zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy). W ocenie Rzecznika MŚP, dokonując interpretacji przesłanek do zastosowania przez organ umorzenia zaległości określonych w ordynacji podatkowej – w związku z zaistniałą sytuacją gospodarczą należy ze szczególną wnikliwością rozważyć zaistnienie przesłanki ważnego interesu przedsiębiorcy lub interesu publicznego. Rzecznik MŚP podkreślił przy tym, że przyznanie Wnioskującemu ulgi w postaci umorzenia zaległych opłat produktowych nie narusza w żaden sposób zasady równości, gdyż z powodu trwającej epidemii cała branża, w której przedsiębiorca działa, jest dotknięta rządowymi obostrzeniami. Podkreślając zaś, że organowi – choćby z urzędu, znana jest sytuacja w edukacji mająca bezpośrednie przełożenie na sytuację finansową przedsiębiorcy, Rzecznik MŚP wskazał, że znaczenie w sprawie winien mieć również fakt, iż przedsiębiorca cały czas kontynuuje działalność gospodarczą, pomimo trudności spowodowanych pandemią, dając jednocześnie zatrudnienie pracownikom.

Marszałek Województwa Małopolskiego, pismem z dnia 28 stycznia 2021 roku, poinformował Rzecznika MŚP, że w sprawie z wniosku przedsiębiorcy wydał decyzję administracyjną umarzającą spółce opłaty produktowe za lata 2017-2019 wraz z należnymi odsetkami za zwłokę. W uzasadnieniu decyzji powołał się na brzmienie przepisu art.10 ustawy Prawo przedsiębiorców, wskazując że „organ, a zatem również i Marszałek Województwa Małopolskiego, kieruje się w swoich działaniach zasadą zaufania do przedsiębiorcy, zakładając że działa on zgodnie z prawem, uczciwie oraz z poszanowaniem dobrych obyczajów.” Marszałek uznał, że umorzenie zaległych opłat produktowych w sytuacji faktycznej, w jakiej znalazł się przedsiębiorca, znajduje uzasadnienie w ważnym interesie podatnika. Dodatkowo wszechstronna analiza zgromadzonego materiału dowodowego pozwalała na stwierdzenie, iż w opisanej sytuacji ziściła się również przesłanka interesu publicznego.