Forum Rynku Spożywczego i Handlu

Forum Rynku Spożywczego i Handlu

Podczas XI Forum Rynku Spożywczego i Handlu odbywającego się w dniach 5-6 listopada w Warszawie, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Minister Adam Abramowicz w panelu pt. Dawid czy Goliat – handel mierzy się z legislacyjnym naporem zwrócił uwagę na brak ochrony dla małych i średnich przedsiębiorców. Wspomniał o przewadze większych firm, m.in., dzięki ich działom prawnym. – Jako nowy urząd, będę chciał wprowadzić zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów tak, aby mikro, mali i średni przedsiębiorcy byli tak samo chronieni jak konsument. Będę się wsłuchiwał w głosy przedstawicieli małych i średnich firm, w to co jest dla nich najistotniejsze i najpilniejsze do zmiany.

Rzecznik przypomniał także, że obecnie jest procedowana ustawa, która reguluje kwestie zatorów płatniczych. – Małe i średnie firmy narzekają na dość częstą praktykę kredytowania ich pieniędzmi swojej działalności przez duże korporacje. To wynika z tego, że pozycja małych i średnich firm oraz dużych korporacji jest nierównoważna. Małe firmy nawet boją się naliczać odsetki od niezapłaconych faktur, by nie został zerwany kontrakt. W nowej ustawie chcemy, by to było automatycznie naliczane – tłumaczył Rzecznik.

Ponadto przypominamy, że została powołana Rada Przedsiębiorców. – Jest ona otwarta, zapraszam do niej wszystkie organizacje przedsiębiorców. Rada będzie służyła konsultacjom naszych pomysłów z przedsiębiorcami, w jej ramach będą też funkcjonowały branżowe grupy robocze.
W trakcie swojego wystąpienia Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił także uwagę na ryzyko działalności małych firm w formie jednoosobowego przedsiębiorstwa. – Jednoosobowe firmy to duże niebezpieczeństwo, ponadto prowadzenie takiej formy działalności gospodarczej utrudnia sukcesję. Jeśli przychodzą trudne sytuacje i trzeba zamknąć firmę, to na przedsiębiorcę spadają konsekwencje tego zamknięcia. Często ludzie tracą wszystko. Tymczasem w Europie bardziej popularne jest prowadzenie nawet małych firm jako spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Tematem panelu była także franczyza. Zdaniem Adama Abramowicza, franczyza jest dobrym narzędziem dla tych, którzy chcą zacząć działalność gospodarczą, ale pod warunkiem, że umowa jest uczciwa. – Uczciwa umowa to taka, która pozwala na jej rozwiązanie bez zbytnich obciążeń finansowych dla franczyzobiorcy. Franczyzodawca też chce się zabezpieczyć, to zrozumiałe. Ale nie należy podpisywać umów np. na pięć lat, których nie można w trakcie wypowiedzieć, bo nie wiadomo co się stanie w tym czasie – mówił Rzecznik MŚP.

Na zakończenie swojego wystąpienia Rzecznik zabrał głos w sprawie zakazu handlu w niedziele. Podkreślił, że jest za wcześnie by oceniać, kto stracił a kto zyskał na zakazie handlu w niedziele. – Najważniejsze jest, że nie straciła gospodarka. Polacy zaakceptowali te ograniczenia – badania pokazują, że ponad 55% Polaków akceptuje zakaz i organizuje sobie ten czas inaczej. Jeśli społeczeństwo to akceptowało to żaden rząd nie będzie tego zmieniał – mówił Rzecznik.